28 Eylül 2021 Salı

Bilgisayar Programcılığı Programı

18507 defa okundu

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI (1. ÖĞRETİM)

PROGRAM HAKKINDA

Program 2001 yılında açılmış olup ilk mezunlarını 2002-2003 eğitim öğretim yılında vermiştir. Öğrencilere genel olarak Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Temel Bilgisayar Bilimleri ve Programcılık konularında dersler verilmektedir. İkinci yıl öğrenciler hazırladıkları projeler ile edindikleri bilgi ve deneyimi proje sorumlusu akademik personelin gözetimi altında değerlendirme fırsatı bulmakta ve öncelikli olarak uygulamaya yönelik bir getirisi olacak projeler üzerinde çalışmaktadırlar. 
 
Öğrenciler dersleri okul bünyesindeki derslik ve bilgisayar laboratuarlarında teorik ve uygulamalı olarak görmekle birlikte, gerek görüldüğü takdirde SDÜ Merkez Kampüste bulunan olanaklardan da yararlanma imkanına sahiptirler. İki yıl süren eğitim ve öğretim faaliyetlerinden sonra ön lisans programından "Tekniker" olarak mezun olan öğrenciler kamu ve özel sektör kuruluşlarında iş bulma imkânına sahip olmaktadırlar. 
 
Son yılların en hızlı gelişen sektörlerinden olan ve bu özelliğini gelecekte de sürdürmesi beklenen bilgisayar ve bilişim alanı, mezun olan öğrencilere edindikleri bilgi ve deneyimi değerlendirme açısından oldukça iyi bir saha oluşturmaktadır. 
 
Mezun öğrenciler DGS sınavına girdikleri ve başarılı oldukları takdirde alanları ile ilgili herhangi bir lisans programına kontenjan dahilinde geçiş yapma imkânına da sahiptirler. 
 
 
 
 

 

 

  

 

 

  

 

 

 
2020 YILINDA BAŞLAYAN VE DEVAM EDEN PROJELERİMİZ
 
TÜBİTAK 1002
 
“Bazı Üzüm Çeşitlerine Ait Hücre Kültürlerinde İmmobilizasyon Tekniği, Metil Jasmonat Uygulamaları ile Aydınlık ve Karanlık Kültür Koşullarının Fenolik Bileşiklerin Birikimi ve Fenilalanin Amonyum Liyaz Enzim Aktivitesi Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi” adlı proje Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Fidan Yetiştiriciliği Programında görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Zehra BABALIK yürütücülüğünde devam etmektedir.
 
 
Üniversite Destekli Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP)
 
“Üzüm Posası Atıklarında Fenolik Bileşik Üretiminin Artırılması: Yanıt Yüzey Yöntemi ile Ekstraksiyon Öncesi Enzim Uygulamalarının Optimizasyonu” adlı proje Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Fidan Yetiştiriciliği Programında görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Zehra BABALIK yürütücülüğünde devam etmektedir.Destekleyen Kurum: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 
“Türkiye'de Yayılış Gösteren Chamaemyces Battarra ex Earle Cinsi Makromantarların Morfolojik ve Moleküler Karakterizasyonlarının Belirlenmesi” adlı BAP projesinde Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Programında görev yapmakta olan Öğr. Gör. Oğuzhan Kaygusuz Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Destekleyen Kurum: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi