28 Eylül 2021 Salı

Ormancılık ve Orm. Ürünleri Progr.

31191 defa okundu

ORMANCILIK

ORMANCILIK VE ORMAN ÜRÜNLERİ PROGRAMI

ORMANCILIK VE ORMAN ÜRÜNLERİ (1. VE 2. ÖĞRETİM)

PROGRAM HAKKINDA

  • Orman ve Orman Ürünleri Programı, ormancılık sektörüne uygulayıcı personel yetiştirmek amacıyla planlanmış bir programdır. 
  • Eğitim ve öğretim faaliyetlerini 2000-2001 öğretim yılında başlamıştır.
  • Bölümün I. ve II. Öğretimi mevcuttur. 
  • Bu programdan mezun olan kişiler Orman Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında istihdam edilmek üzere yetiştirilmektedir.
  • Orman Bakanlığı’nda uygulayıcı personel açığı olduğundan mezun olan öğrencilerin iş bulma sorunu bulunmamaktadır.
  • Orman ve Orman Ürünleri Programını tercih edecek kişilerin matematik-fen konularına ilgi duyan, sosyal ilişkilere yatkın, dışa dönük, yaratıcı, mücadeleci ve mutlaka doğayı seven bir yapıda olması gerekir. 

 

I. ve II. Öğretim Dönem Ders Dağılım Çizelgesi ve Ders İçerikleri için Tıklayınız.

 

Bölüm Öğretim Elemanları:

1- Dr. Öğr. Üyesi Yunus ESER

2- Öğr.Gör. İsa YAVİLİOĞLU

3- Öğr.Gör. Samet DİRLİK

 

 

  

 

 

  

 

 

 
2020 YILINDA BAŞLAYAN VE DEVAM EDEN PROJELERİMİZ
 
TÜBİTAK 1002
 
“Bazı Üzüm Çeşitlerine Ait Hücre Kültürlerinde İmmobilizasyon Tekniği, Metil Jasmonat Uygulamaları ile Aydınlık ve Karanlık Kültür Koşullarının Fenolik Bileşiklerin Birikimi ve Fenilalanin Amonyum Liyaz Enzim Aktivitesi Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi” adlı proje Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Fidan Yetiştiriciliği Programında görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Zehra BABALIK yürütücülüğünde devam etmektedir.
 
 
Üniversite Destekli Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP)
 
“Üzüm Posası Atıklarında Fenolik Bileşik Üretiminin Artırılması: Yanıt Yüzey Yöntemi ile Ekstraksiyon Öncesi Enzim Uygulamalarının Optimizasyonu” adlı proje Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Fidan Yetiştiriciliği Programında görev yapmakta olan Dr. Öğr. Üyesi Zehra BABALIK yürütücülüğünde devam etmektedir.Destekleyen Kurum: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 
“Türkiye'de Yayılış Gösteren Chamaemyces Battarra ex Earle Cinsi Makromantarların Morfolojik ve Moleküler Karakterizasyonlarının Belirlenmesi” adlı BAP projesinde Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Programında görev yapmakta olan Öğr. Gör. Oğuzhan Kaygusuz Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Destekleyen Kurum: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi